|
გაკვეთილის მთავარი გეგმა
|
კლასი :XI
ყველაფერი ბიზნესის შესახებ.
თემა: საწარმოს სახეები,
კონკურენცია სხვადასხვა ბაზარზე.
|
სწავლების საფეხური
|
საშუალო
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
30 მოსწავლე
|
გაკვეთილის
მნიშვნელობა/აქტუალურობა
|
ბიზნესის
როლი და მნიშვნელობის გაცნობა.ცალკეულ
საწარმოთა ფუნქციების გაგება. Bბაზრის
სტუქტურული ნიშნებით დაყოფა.
|
გაკვეთილის მიზნები დაშედეგები
|
არჩ.ეკონ.სახ. XI/XII.1. მოსწავლეს შეუძლიასაქართველოში ეკონომიკური საქმიანობის
შესაძლებლობების ანალიზი.
არჩ.ეკონ.სახ. XI/XII.5 მოსწავლეს შეუძლია აღწეროს სახელმწიფოს როლი საბაზრო ეკონომიკაში.
ის ტექნ. V.3. მოსწავლეს შეუძლია სხვადასხვა სახის
ციფრული საშუალების შერჩევა და გამოყენება ციფრული მასალის შექმნისას.
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლემ უკვე იცის რა არის
ეკონომიკა.როგორია საბაზრო ეკონომიკის პრინციპები.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური
რესურსები
|
დაფა, მარკერი, კომპიუტერი,
პროექტორი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
აქტივობა I. საშინაო დავალებების ცოდნის შემოწმება კომპიუტერის გამოყენებით. (კითხვებზე
პასუხები, სლაიდების სახით იქნება გაშვებული ეკრანზე)
1. ზოგადად საწარმოს რამდენი სახე
ვიცით?
2. საქართველოში,,მეწარმეთა შესახებ” კანონის შესაბამისად რომელი
ოგანიზაციულ-სამართლებრივი ფორმები არსებობს?
3. ყველაზე მეტად რომელი სახეებია
გავრცელებული საქართველოში?
4. საწარმოს რომელ სახეებს
მიეკუთვნებაინდივიდუალური საწარმო, შ.პ.ს., კორპორაცია?
5. საქართველოს კანონმდებლობით რამდენი
უნდა ქონდეს საწარმოს საწესდებო კაპიტალი იმისათვის,რომ საწარმო დარეგისტრირდეს სააქციო საზოგადოებად, შპს -დ, ინდ . მეწარმედ?
6. როგორ იმართება შპს?
7. როგორი მართვის სტრუქტურა აქვს
აქციონერულ საზოგადოებას? ( რა არის აქცია,
დივიდენდი?)
(10 წუთი.)
აქტივობა II. კითხვებზე პასუხის გაცემა.
Ø ჩამოთვალეთ ხუთი კორპორაცია
, რომელთა პროდუქციითაც თქვენი ოჯახი სარგებლობს?
Ø რატომ ანიჭებთ უპირატესობას კონკრეტულ
ბრენდს, თუკი მას აქვს ანალოგი?
( 5 წუთი)
A
Aაქტივობა III. ბაზრის სტრუქტურა ძირითადი ნიშნების მიხედვით, დავახასიათოდ.
1. სრულყოფილი კონკურენცია.
2. მონოპოლისტური კონკურენცია.
3. ოლიგოპოლია .
4. მონოპოლია.
(5 წუთი)
აქტივობა IV. ჯგუფური მუშაობა.
სიტუაციური
ამოცანის განხილვა.
( მასწავლებლის მიერ მიწოდებული
მასალების გამოყენებით)
(10-
12 წუთი)
აქტივობა V. ინტერნეტიდან მოძიებული მასალის
ჩვენება. ,,ცნობილი მეწარმეები და მათ მიერ შექმნილი ბრენდები“ .
(5-7
წუთი)
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий